Krūšu veselība

Ieskats Kontracepcijas izzināšanas testa rezultātos

Reproduktīvai veselībai ir nepieciešama lielāka sabiedrības izpratne un uzmanība, tāpēc vēlāmies dalīties ar ieskatu līdz šim ievāktajos datos, lai izgaismotu sieviešu pieredzi ar kontracepciju, kā arī aicinātu sievietes, kas līdz šim nav aizpildījušas testu, uzzināt vairāk par pieejamajām kontracepcijas metodēm, to ieguvumiem un riskiem.

Par testu


2021. gada novembrī skrinings.lv atklāja jaunu Kontracepcijas izzināšanas testu, kura mērķis ir:
  1. Palīdzēt sievietēm identificēt tos dzīvesstila un veselības stāvokļa aspektus, kurus jāņem vērā, izvēloties sev piemērotāko kontracepcijas metodi;
  2. Palīdzēt pētniekiem un veselības nozares speciālistiem labāk izprast sabiedrības zināšanas un pieredzi ar kontracepciju saistītos jautājumos, kas ir svarīgs priekšnoteikums tālākai sabiedrības izglītošanai.
Mūsdienīgas kontracepcijas mērķi ir ne tikai pasargāt no neplānotas grūtniecības, bet arī piedāvāt ērtāko risinājumu katrai sievietei individuāli, izprotot ieguvumus veselībai un minimizējot riskus. Pēc testa aizpildīšanas, katra sieviete ir aicināta iepazīties ar tieši viņai aktuālo informāciju.

Rezultāti


Detalizētus testa rezultātus varat apskatīt šeit.

Rezultātu tālāka pārpublicēšana un atsaukšanās uz datiem ir jāsaskaņo ar skrinings.lv komandu, rakstot uz info@skrinings.lv.


Vispārējs raksturojums


Nepilnu divu mēnešu laikā Kontracepcijas izzināšanas testu jau ir aizpildījušas 1586 sievietes.

  • Vidējais vecums – 27 gadi (jaunākā dalībniece – 14, vecākā – 68).
  • 94% (1489) testa aizpildītāju dzīvo Latvijā, no tām puse Rīgā, pa 4% (56 un 55)  Liepājā un Jelgavā, 3% (44) Valmierā. Kopā pārstāvētas 108 Latvijas pilsētas un novadi.
  • Vidējais ķermeņa masas indekss ir 24 (optimālais ķermeņa masas indekss ir 18.5-25).


Seksuālā aktivitāte un bērni


  • 96% (1520) no sievietēm ir uzsākušas seksuālas attiecības, 4% (66) vēl nav.
  • 90% (1368) no seksuāli aktīvajām sievietēm ir stabils seksuālais partneris, 10% (152) - nav.
  • 79% (1206) seksuāli aktīvo sieviešu šobrīd neplāno ģimenes pieaugumu, 15% (234) apsver to tuvākā gada laikā, 5% (73) sieviešu šobrīd cenšas ieņemt bērniņu, bet 1% (7) sievietes ir menopauzes vecumā. 

Attēls 1 "Grūtniecības plāni"


  • 40% (604) no seksuāli aktīvajām sievietēm ir bērni. 270 sievietēm ir viens bērns, 247 – divi, 67 – trīs un 20 sievietēm ir četri vai vairāk bērni.
  • 27% (162) no sievietēm, kam ir bērni, šobrīd baro bērnu ar krūti.
  • 11% (168) no seksuāli aktīvām sievietēm veikts aborts, 88% (1337) nav veikts, 1% (15) nevēlas atbildēt. 


Veselības stāvoklis


  • 79% (1259) sieviešu atbildēja, ka šobrīd ir vai iepriekš ir bijusi kāda ginekoloģiska slimība vai veselības stāvoklis. No šīm sievietēm 62% (778) norādījušas sāpīgas mēnešreizes, 43% (543) neregulāras mēnešreizes, 31% (389) norādīja premenstruālo sindromu (PMS).

Attēls 2 "Vai Tev šobrīd vai iepriekš ir bijusi kāda ginekoloģiska slimība vai kāds no minētajiem veselības stāvokļiem?"


  • 44% (703) sieviešu atbildēja, ka šobrīd ir vai iepriekš ir bijusi kāda hroniska slimība vai veselības stāvoklis. No šīm sievietēm 40% (280) norādījušas akni, 19% (136) migrēnu bez auras, 18% (128) – hronisku anēmiju.


Dzīves stils


  • 55% (874) sieviešu ir svarīgi, ka izvēlētā izsargāšanās metode ir videi draudzīga.
  • 32% (500) sieviešu smēķē, tai skaitā elektroniskās cigaretes.

Attēls 3 "Vai Tu smēķē?"


Tā kā 32% sieviešu norādīja, ka ir smēķētājas, vēlamies atgādināt, ka smēķējošām sievietēm no 35 gadu vecuma neiesaka izmantot kontracepcijas metodes, kas satur estrogēnus, jo šī kombinācija var palielināt risku sirds un asinsvadu sistēmas slimībām – insultam, infarktam, trombozēm. Tas skaidrojams ar to, ka smēķēšana sašaurina un bojā asinsvadus, bet kombinētās kontracepcijas metodēm ir nedaudz palielināts risks uz trombu veidošanos. Estrogēnus saturošie preparāti, no kuriem būtu jāizvairās smēķētājām:
  • Kombinētās kontracepcijas tabletes;
  • Vaginālais riņķis;
  • Kontracepcijas plāksteris.


Kontracepcijas lietošanas pieredze


Sieviešu skaits, kam uzdots jautājums – 1440. Jautājums uzdots sievietēm, kas šobrīd neplāno grūtniecību un kurām nav menopauze. Atbilžu skaits – 1988. Jautājumā iespējams atzīmēt vairākus atbilžu variantus.

Attēls 4 "Šobrīd pielietotā kontracepcijas metode"


Populārākā pielietotā kontracepcijas metode ir prezervatīvi, tos lieto 51% (733) iesaistīto sieviešu. No tām 459 atzīmējušas, ka lieto prezervatīvus regulāri, bet 274 neregulāri.
Kā galvenos iemeslus prezervatīvu lietošanai sievietes norādījušas:
  1. Laba efektivitāte, lai neiestātos grūtniecība – 75% (549);
  2. Viegli lietojami - 67% (489);
  3. Viegli pieejami – 66% (486);
  4. Samazina seksuāli transmisīvo slimību risku – 50% (368);
  5. Nav vai maz blakusparādību – 41% (298).

! Atgādinām, ka prezervatīvs ir vienīgā kontracepcijas metode, kas var pasargāt no seksuāli transmisīvām slimībā (STS). Ja neesi stabilās un uzticamās attiecībās ar vienu partneri, ļoti ieteicams lietot prezervatīvu. Uzsākot stabilas attiecības, nekautrējies no partnera prasīt un pati uzrādīt negatīvas STS analīzes. Lai arī cik ļoti partnerim uzticies, pastāv arī latentas infekcijas, kad simptomi neizpaužas, bet aplipināt citus tāpat ir iespējams.

Kā otrā populārā metode atzīmēta pārtrauktā dzimumakta lietošana. Šo metodi pielieto 40% (579) sieviešu, kas ir ļoti liels skaitlis, ņemot vērā, ka šī izsargāšanās metode nav droša. 
Kā galvenos iemeslus prezervatīvu lietošanai sievietes norādījušas:
  1. Viegli lietojama metode – 63% (367)
  2. Neietekmē seksuālo baudu – 50% (289)
  3. Nav vai maz izmaksu – 29% (1699) 
  4. Nav vai maz blakusparādību – 29% (167)
  5. Partnera ieteikums – 17% (100)

! Pārtrauktais dzimumakts ir izsargāšanās metode, kad vīrietis izvelk dzimumlocekli no sievietes maksts tieši pirms sava orgasma – ejakulācijas – ar mērķi izvairīties no grūtniecības iestāšanās.
Lai arī šī ir ļoti populāra metode, tā ir ārkārtīgi neuzticama un ir par pamatu daudzām neplānotām grūtniecībām un abortiem. Stingri apdomā šīs metodes izmantošanu, ja grūtniecība ir nevēlama. 

Nākamā biežāk izmantotā kontracepcijas metode ir kontracepcijas tabletes. 21% (306) testa aizpildītāju norādījušas, ka lieto tabletes.
Kā galvenos iemeslus tablešu lietošanai sievietes norādījušas:
  1. Laba efektivitāte, lai neiestātos grūtniecība – 68% (208);
  2. Regulē menstruālo ciklu – 59% (179);
  3. Viegli lietojamas - 55% (168);
  4. Atvieglo sāpīgas menstruācijas – 46% (141); 
  5. Viegli pieejamas – 34% (103). 

Atgādinām, ka hormonālajai kontracepcijai, tai skaitā kontracepcijas tabletēm, var būt vairāki ieguvumi, kas var būtiski uzlabot sievietes dzīves kvalitāti pat tad, ja šobrīd viņa nav seksuāli aktīva. Piemēram:
  • Regulēt menstruālo ciklu – vieglāk paredzēt, kad būs mēnešreizes;
  • Atvieglot stipras un sāpīgas mēnešreizes;
  • Var atvieglot premenstruālo sindromu (PMS) un menstruālo migrēnu;
  • Var mazināt policistisku olnīcu sindroma (PCOS) izpausmes;
  • Var atvieglot endometriozes izpausmes;
  • Samazināt risku attīstīties olnīcu un endometrija audzējiem;
  • Var uzlabot sejas ādas stāvokli.

Vairāk par hormonu ietekmi uz ķermeni, to saistību ar krūts vēža risku un biežākajām sieviešu bažām lasi sarunā starp ginekoloģi Elizabeti Pumpuri un Skrinings.lv vēstnesi, rezidenti ginekoloģijā  Lauru Lūsi.


Apgalvojumi un mīti


Testa ietvaros sievietēm tiek piedāvāti dažādi apgalvojumi ar aicinājumu atzīmēt tos, kurus uzskata par patiesiem. Testa rezultātos sieviete var uzzināt, vai apgalvojums ir bijis patiess un iepazīties ar tā skaidrojumu. Zemāk piedāvājam īsu skaidrojumu visbiežāk atzīmētajiem apgalvojumiem, detalizētākus aprakstus meklē rezultātos pēc testa aizpildīšanas.

Biežāk atzīmētie apgalvojumi kā patiesi:
1. Citu medikamentu lietošana var ietekmēt kontracepcijas tablešu efektivitāti – 48% (769) sieviešu atzīmējušas kā patiesu.
Visbiežāk hormonālās kontracepcijas lietošana kopā ar citiem medikamentiem, tai skaitā antibiotikām, ir droša un tās efektivitāte netiek samazināta. Tomēr pastāv izņēmumi, kad medikamentu lietošana var ietekmēt hormonālās kontracepcijas efektivitāti vai otrādi – hormonālā kontracepcija var ietekmēt medikamentu efektivitāti. Konsultējies ar ārstu pirms uzsāc jaunu medikamentu lietošanu.

2. Ievietot implantu un spirāli ir sāpīgi – 37% (588).
Ievietošanas process var būt nepatīkams, taču ir veidi, kā to atvieglot. Ja Tevi baida potenciālās sāpes ievietošanas procesā, pastāsti to ginekologam, lai atrastu piemērotākos veidus, kā tās novērst vai samazināt - anestēzija būtiski atvieglo un atsāpina šo procesu.

3. Ķermenim ir nepieciešama atelpa pēc ilgstošas kontracepcijas tablešu lietošanas – 32% (510).
Nē, tā nav taisnība. Vari droši turpināt tās lietot ilgtermiņā, ja jūties ērti, lietojot kontracepcijas tabletes,, un ja laika gaitā neparādās papildus riska faktori vai nevēlamas blakusparādības, kas varētu ietekmēt Tavu dzīves kvalitāti un veselību.

4. Spirāle ir piemērota tikai sievietēm, kurām jau ir bijušas dzemdības – 21% (334).
Kādu laiku atpakaļ šāds uzskats patiešām pastāvēja, taču pēdējos gados ir izveidotas mazāka izmēra hormonālās intrauterīnās spirāles arī nedzemdējušām sievietēm.

5. Kontracepcijas metodēm nav ieguvumu, ja sieviete nav seksuāli aktīva - 14% (220).
Hormonālajai kontracepcijai var būt vairāki ieguvumi, kas var būtiski uzlabot sievietes dzīves kvalitāti pat tad, ja šobrīd viņa nav seksuāli aktīva. Piemērus skatīt augstāk pie informācijas par kontracepcijas tabletēm.

Ar kontracepcijas metožu efektivitāti, ieguvumiem un riskiem vairāk vari iepazīties testa rezultātu sadaļā pēc testa aizpildīšanas. Ja testu jau esi aizpildījusi, to iespējams izdarīt atkārtoti.


Priecājamies, ka atbildīgi izvērtē lēmumus par savu veselību!


Ja esi viena no 1586 sievietēm, kas testu jau aizpildījusi, tad vēlamies teikt lielu paldies, ka veltīji savu laiku un dalījies ar savu līdzšinējo izsargāšanās pieredzi! Tā mums ļauj izprast un apkopot informāciju, kas varētu palīdzēt Tev un citām sievietēm pieņemt informētākus lēmumus, izvēloties piemērotāko kontracepcijas metodi un rūpējoties par savu veselību. 

Ja vēl neesi paspējusi aizpildīt testu, tad aicinām to izdarīt, spiežot šeit. Testa rezultāti sniegs noderīgu informāciju un kalpos kā ceļvedis sarunai ar ārstu, ja šobrīd vēl meklē vai plāno nākotnē mainīt izsargāšanās metodi.

Kopā izglītojoties un zināšanas pielietojot praksē, mēs aktīvi novēršam nevēlamu grūtniecību skaitu, seksuāli transmisīvo slimību riskus un varam izmantot kontracepcijas metožu potenciālu veselības stāvokļu uzlabošanai.