Fiziskās aktivitātes ir laimīgas un veselīgas dzīves būtiska sastāvdaļa. Aktīvs dzīvesveids nodrošina labākus veselības rādītājus, efektīvu imūnsistēmas darbību un lielāku dzīves ilgumu. Vai Tu zināji, ka jaunākie pētījumi liecina, ka regulāras fiziskās aktivitātes var samazināt krūts vēža risku par 10-20%?1 Uzzini vairāk par to, kādu fizisko slodzi nepieciešams ieviest savā ikdienā, lai veiksmīgi izvairītos no diagnozes – krūts vēzis.
Regulāras fiziskās aktivitātes samazina krūts vēža risku
Ikviens no mums reiz ir izlaidis sporta nodarbību, atcēlis rīta skrējienu vai atmetis ar roku vakara treniņam pēc garas darba dienas. Atpūta un iespēja relaksēties, pavadot dienu gultā, arī ir nepieciešama Tavam ķermenim. Tomēr gadījumos, kad šī diena pārvēršas nedēļā, mēnesī un drīz vien gadā, ir īstais laiks sākt uztraukties par mazkustīga dzīvesveida riskiem.
Nepietiekamas fiziskās aktivitātes būtiski palielina dažādu slimību risku. Šī brīža pētījumi liecina, ka ikvienam savas veselības uzturēšanai ir ieteicamas vidējas intensitātes fiziskās aktivitātes (viegla pastaiga vai darbs dārzā) vismaz 150 minūtes nedēļā. To pašu slodzi var sasniegt arī ar 75 minūšu augstas intensitātes aerobām fiziskām aktivitātēm (skriešana vai riteņbraukšana).2 Nesasniedzot ieteicamo fizisko aktivitāšu normu, organisms var tikt pakļauts paaugstinātam veselības traucējumu riskam, tai skaitā vairāku vēžu tipa attīstībai. Kāpēc?
1. Fiziskās aktivitātes palīdz uzturēt veselīgu ĶMI*, kas samazina krūts vēža attīstības risku. Vairāk par liekā svara un krūts vēža risku savstarpējo saistību uzzini šeit 2.
2. Fiziskās aktivitātes arī palīdz pazemināt estrogēna līmeni Tavās asinīs. Jau zināms, ka sievietēm ar zemāku estrogēna līmeni ir arī mazāks krūts vēža risks. 1
3. Nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, Tu stiprini organisma imūnsistēmu, tādejādi palīdzot nogalināt vai palēnināt vēža šūnu augšanu. Turpinās pētījumi, kas ir atraduši korelāciju starp fiziskām aktivitātēm un šūnu darbību, kas sniedz ieskatu, kā fiziskā piepūle spēj samazināt krūts vēža risku par 10-20% 1.
Kā izvairīties no mazkustīga dzīvesveida?
Jebkurš var atrast sev piemērotu fizisko aktivitāti, lai spēcinātu savu veselību. Pielāgojot dažādu aktivitāšu biežumu un darbību ilgumu, ikviens spēj atrast veidu, kā izbaudīt un novērtēt sava ķermeņa kustību. Jaunu ieradumu nostiprināšanai pats galvenais ir rutīnas ieviešana. Lai atvieglotu Tavus pirmos soļus pretī aktīvākam dzīvesveidam, šeit ir daži padomi:
1. Atrodi sev draugu, ar kuru kopā nodoties kustībai. Tas ne vien padarīs Tevis izvēlētās nodarbes patīkamākas un jautrākas, bet arī vienlaikus veidos lielāku atbildības sajūtu neatcelt plānoto.
2. Iepazīsties ar tiešsaistē pieejamajiem treniņiem, kas piedāvā plašu izvēli – sākot ar dejošanu un beidzot ar jogu. Tādā veidā vairs nebūsi pilnībā atkarīga no citiem un varēsi kustībai nodoties arī mājās.
3. Ilgstoši sēžot vai strādājot pie rakstāmgalda, neaizmirsti arī par kustību. Paņem pauzi un pastaigā apkārt pa istabu vai izstaipies. Šīm ik pusstundas pauzēm ir arī tūlītējs labums – tās uzlabo asins cirkulāciju, palielinot Tavas koncentrēšanās spējas un modrību. 1
4. Atceries vienmēr izmantot trepes! Pat tāds nieks kā izvēle kāpt pa kāpnēm nevis izmantot liftu var manāmi uzlabot Tavu veselību. Pielāgojot vingrinājumu intensitāti un formu savam dzīvesveidam un spējām, izvēlies to, kas Tev liek justies labāk!
Fiziski aktīvs dzīvesveids neapšaubāmi ir Tavs ieguldījums savā nākotnē. Krūts vēža riskam ar gadiem tikai pieaugot, it īpaši pēc menopauzes vecuma sasniegšanas, ir īpaši svarīgi aizsargāt sevi un stiprināt imunitāti, pavadot savu laiku fiziski aktīvi. Ja esi sava aktīvā dzīvesveida pašā sākumā vai dzīvo ar hroniskām vai sekundārām slimībām (piemēram, reimatoīdo artrītu, sirds vai asinsvadu slimībām, hronisku nogurumu), vienmēr pirms jaunu fizisko slodžu uzsākšanas labāk konsultējies ar savu ģimenes ārstu.
Lai noskaidrotu savus personīgos riska faktorus, kas nosaka tieši Tavu krūts vēža attīstības risku, aizpildi īsu bezmaksas testu.
*ĶMI aprēķina, dalot ķermeņa svaru kilogramos ar augumu kvadrātā. Šī rādītāja norma ir starp 20 un 25, tomēr ne vienmēr indeksa rādītājs ārpus normas nozīmē, ka pastāv kāda problēma. Cilvēkiem ar dažādu miesas uzbūvi rādītājs var būt mainīgs, piemēram, atlētiskiem cilvēkiem, tas mēdz būt palielināts, pat ja svars ir veselīgs. Tieši tādēļ ir svarīgi konsultēties ar ārstu, lai noteiktu savu veselīgo svaru!
- Eliassen AH, Hankinson SE, Rosner B, Holmes MD, Willett WC. Physical activity and risk of breast cancer among postmenopausal women. Arch Intern Med. 170(19):1758-64, 2010
- Wu, Yili, Zhang, Dongfeng & Kang, Shan, 2012. Physical activity and risk of breast cancer: a meta-analysis of prospective studies. Breast cancer research and treatment, 137(3), pp.869–882.