Krūšu veselība

Krūts vēža ārstēšanas pamatprincipi

Kā notiek ārstēšana, ja tomēr ir nācies saskarties ar krūts vēzi? Lai arī ārstēšana ir atkarīga no audzēja veida un stadijas, kurā tas tiek atklāts, tā pamatā balstās uz pieciem terapijas paveidiem. Profilakses svarīga sastāvdaļa ir pietiekamas zināšanas par saslimšanu un tās ārstēšanu, tāpēc www.skrinings.lv esam apkopojuši informāciju par galvenajām ārstēšanas metodēm. Pasargā sevi, zinot vairāk!


Krūts vēža ārstēšanas pamatprincipi


Ja sievieti ir skāris krūts vēzis, viņas ārstēšanā ir iesaistīti vairāki speciālisti, kuri nodrošina to, ka slimība tiek apkarota ar visiem pieejamajiem līdzekļiem. Tiek veidots konsīlijs jeb ārstu grupa, kura, balstoties uz pacientes vecumu, vispārējo stāvokli un vēža īpatnībām, sastāda sievietei viņas individuālo ārstēšanas plānu. Kopumā ārstēšanu var iedalīt divos paveidos – vietējā un sistēmiskā ārstēšana. Vietējā iekļauj metodes, kuras mērķē un iedarbojas tieši uz audzēju, neskarot citus organisma audus – tā ir ķirurģiskā ārstēšana un staru terapija. Sistēmiskā terapija, savukārt, spēj iznīcināt audzēja šūnas arī ārpus tā sakotnējās lokalizācijas vietas. Parasti sistēmiskās ārstēšanas metodes kā ķīmijterapija vai hormonālā terapija iekļauj tablešu lietošanu vai injekcijas.


Ķīrurģiskā ārstēšana


Ķirurģiskā ārstēšana ir viena no galvenajām metodēm cīņā ar krūšu audzējiem. Ar tās palīdzību audi, kurus skāris audzējs, tiek izņemti. Operācijas apjoms atšķiras atkarībā no slimības stadijas:

  • krūts saudzējošā operācija – parasti pielietota, ja audzējs tiek atklāts agrīni. Šī operācija ļauj saglabāt pēc iespējas vairāk veselo audu;
  • mastektomija – krūšu audu pilnīga izņemšana, kuru nākas pielietot, ja audzējs tiek atklāts vēlīnā attīstības stadijā;
  • paduses limfmezglu izņemšana – ja ārstiem ir pamatotas aizdomas par audzēja šūnu izplatību uz paduses limfmezgliem, tie var tikt izņemti un nosūtīti uz laboratoriju izvērtēšanai, kas var ietekmēt arī turpmākās ārstēšanas plānu;
  • krūšu rekonstruējošā operācija – gadījumā, ja sievietei tika veikta radikāla operācija ārstēšanas nolūkos, vienlaikus ar to vai vēlāk viņai var veikt plastisko operāciju, lai atjaunotu krūšu sākotnējo izskatu.


Ķīmijterapija


Šo terapijas veidu var pielietot gan pirms (neoadjuvanta terapija), gan pēc (adjuvanta terapija) operācijas. Parasti tā tiek saņemta intravenozās injekcijas veidā, pacientiem izejot ārstēšanas ciklus, kuru laikā regulāri jādodās uz slimnīcu, lai saņemtu nozīmētos medikamentus. Ķīmijterapijas preparāti iedarbojas uz visām organisma šūnām, izjaucot to augšanas un dalīšanas procesus. Šīs terapijas un zāļu panākumu atslēga ir spēcīgā iedarbība uz šūnām, kas strauji dalās. Pie šo šūnu grupas pieder vēža šūnas, tomēr pastāv arī citi ķermenī atrodami audi, kas dabiski aktīvi dalās, piemēram matu folikuli, gremošanas sistēmas gļotādas šūnas un asinsšūnas. Terapijas laikā tās visas tiek skartas, radot visiem tik labi zināmās blaknes, kā piemēram, matu un cita ķermeņa apmatojuma izkrišanu, tomēr svarīgi atcerēties, ka pēc ārstēšanas beigām tās spēj atkal dabiski atjaunoties. Neskatoties uz to, ka šī terapija nes līdzi noteiktas blakusparadības, tā var efektīvi mazināt audzēja apjomu pirms un arī pēc ķirurģiskās iejaukšanās, kavējot metastāžu attīstību un audzēja izplatību.


Staru terapija


Staru terapija ir mērķtiecīga audzēja šūnu iznīcināšana ar jonizējoša starojuma palīdzību. Starojums izjauc DNS audzēja šūnās, rezultātā tās iznīcinot vai apturot to vairošanos. Šī ārtēšanas metode tiek pielietota, lai samazinātu audzēja apjomu pirms operācijas vai pēc tās. Šo metodi bieži izmanto arī, lai atvieglotu vēža izraisītos simptomus pacientiem, kuriem vēzis diemžēl ticis atklāts pārlieku novēloti un šobrīd nākas saņemt paliatīvo ārstēšanu. Pirms staru terapijas saņemšanas tiek rūpīgi izvērtēta audzēja lokalizācija, lai starojumu virzītu tieši uz tā šūnām. Šī terapija tiek saņemta kā kurss, kura ietvaros sieviete katru dienu ierodās uz procedūru slimnīcā. Šī pieeja ļauj starojuma devas sadalīt drošos apjomos.


Hormonālā terapija


Hormonālā terapija ir pielietojama audzējiem, kuri ir hormonu atkarīgi. Bloķējot tādu dzimumhormonu produkciju organismā kā estrogēns un progesterons, ir iespējams aizkāvēt hormonu atkarīgo audzēju augšanu un attīstību. Šo ārstēšanas veidu pielieto arī gadījumos, ja hormon-atkarīgo audzēju nav iespējams operēt un ir nepieciešams samazināt tā izmērus. Šim nolūkam sievietēm, kurām ir atklāts krūts vēzis, nepieciešams noteikt hormonu receptoru statusu pirms ārstēšanas plāna izstrādāšanas, lai noteiktu labāko terapijas veidu. Vairāk par dažadiem audzēju veidiem vari izlasīt šeit.


Mērķterapija


Līdzīgi ķīmijterapijai arī šis terapijas veids izjauc šūnu dalīšanas un augšanas procesus. Lielākā atšķirība starp šiem diviem terapijas veidiem ir tā, ka mērķterapija ir orientēta uz audzējam specifiskiem receptoriem vai molekulām, kuri reti ir sastopami veselajos audos. Šis terapijas veids, ja ir piemērojams, ļauj pasargāt organismu no ķīmijterapijas izraisītajām blaknēm un slodzes. Pētot audzēja audus pirms terapijas uzsākšanas, ārsti var noteikt kādi medikamenti būtu piemērotaki katram konkrētajam pacientam.


Kā redzi, pastāv vairākas metodes krūts vēža ārstēšanai, un katrai sievietei tiek viedots individuāls ārstēšanās plāns. Sadarbojoties vairākiem speciālistiem, slimību var pārvarēt un pakāpeniski atgriezties savās ikdienas gaitās. Tomēr joprojām labākais rīks cīņā ar krūts vēzi ir profilakse un slimības savlaicīga atklāšana. Lai uzzinātu vairāk par saviem personīgajiem krūts vēža riska faktoriem un veselības novērošanas iespējam, aizpildi īsu bezmaksas testu.

2020-10-02 11:18