Krūšu veselība

Mīts vai patiesība? Zīdot nav iespējams palikt stāvoklī

Menstruācijas jeb mēnešreizes ir cieši saistītas ar sievietes auglību. Zīdot mazuli, hormonālais fons sievietes ķermenī mainās. Šajā periodā parasti iztrūkst ovulācijas process un menstruācijas, tāpēc arī pastāv šī sakarība starp samazinātu iespēju palikt stāvoklī bērna zīdīšanas laikā. Tomēr samazināta iespēja nenozīmē 100% izsargāšanās efektivitāti. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kādiem priekšnoteikumiem jāizpildās, lai efektīvi izmantotu šo metodi – sauktu arī par laktācijas amenoreju. 

Kā strādā laktācijas amenoreja?

Laktācijas amenoreja ir pagaidu ģimenes plānošanas metode, kas saistīta ar zīdīšanas dabisko efektu uz auglību. Vienkāršojot varētu teikt, ka zīdīšanas laikā sievietei iztrūkst mēnešreizes, un līdz ar to zīdīšana kļūst par dabisku kontracepcijas metodi. Tomēr, lai tā būtu patiesi efektīva, vienlaikus ir jāizpildās vairākiem nosacījumiem:

  1. Zīdainim ir jābūt ekskluzīvi zīdītam. Ja papildus zīdīšanai piebaro savu bērnu ar piena maisījumu vai citiem ēdieniem, tad metode nebūs droša. Bērns jāzīda ekskluzīvi un visu laiku – tātad arī naktīs. Tāpat šī metode paredz izvairīšanos no knupja izmantošanas. Bērna mierināšanai būtu jāizmanto dabiskā zīdīšana.
  2. Zīdainim jābūt jaunākam par sešiem mēnešiem. Ir pierādīts, ka kontracepcijas efekts šim dabiskajam sievietes ķermeņa pārejas procesam vidēji piemīt sešus mēnešus kopš bērna dzimšanas. Konkrētais laika periods individuāli var nedaudz atšķirties katrai sievietei. 
  3. Mēnešreizes nedrīkst būt atsākušās līdz bērns sasniedzis sešus mēnešus. Lai arī šis ir svarīgs faktors, atceries, ka tas strādā tikai apvienojumā ar pārējiem priekšnoteikumiem. Tātad neatkarīgi, ja mēnešreizes Tev vēl nav atsākušās, visdrošāk ir primāri pieturēties pie sešu mēnešu principa.
Tomēr svarīgi zināt, ka, pat izpildoties visiem kritērijiem, tāpat pastāv iespēja neplānoti palikt stāvoklī – grūtniecība var iestāties arī pirms mēnešreižu atsākšanās, jo ovulācija (process, kad no olnīcas izdalās apaugļošanai gatava olšūna) notiek vēl pirms procesa redzamās daļas, ko zinām kā mēnešreizes. Ja mēnešreizes sieviete var novērot pati, tad atsākušais ovulācijas process pirms tām var palikt nepamanīts.

Drošākās kontracepcijas metodes zīdīšanas laikā

Ja drīzumā neplāno nākamo bērniņu, tad ārsti-ginekologi tomēr iesaka pilnībā nepaļauties tikai uz zīdīšanas kontraceptīvo efektu. Īpaši tad, ja zini, ka izsekot līdzi visiem priekšnoteikumiem nav Tavos spēkos. Bērna pirmie mēneši paņem daudz enerģijas un spēka no jaunās māmiņas, kas var apgrūtināt spēju apzinīgi izsekot līdzi visiem ar laktācijas amenoreju saistītajiem priekšnoteikumiem. Par Tavai un zīdaņa veselībai drošākajām kontracepcijas metodēm šajā posmā tiek uzskatītas, piemēram, intrauterīnā spirāle (IUS), progestīnu saturošas kontracepcijas tabletes vai prezervatīvi. Svarīgi arī atcerēties, ka šī metode nepasargās no seksuāli transmisīvo slimību riska – to darīs tikai prezervatīvi. Tātad, ja neesi stabilās un uzticīgās attiecībās, prezervatīvu lietošana ir svarīga.
Bērna zīdīšana ir papildus faktors, kas jāapsver, uzsākot vai atsākot lietot jebkuru kontracepcijas metodi, tāpēc svarīgi metodes izvēlē konsultēties arī ar sev uzticamu veselības aprūpes speciālistu. Lai uzzinātu vairāk par dažādām kontracepcijas metodēm, to riskiem un efektivitāti, aizpildi skrinings.lv kontracepcijas izzināšanas testu šeit. Savukārt, ja tomēr vēlies individuālu konsultāciju par zīdīšanas kontraceptīvo efektu, vienmēr iespējams vērsties pie zīdīšanas konsultanta, kas varēs ne vien atbildēt uz visiem Taviem jautājumiem, kas saistīti ar šo konkrēto izsargāšanās metodi, bet arī sniegs atbalstu un padomus par bērna zīdīšanu kopumā.

Agrīna grūtniecība pēc ķeizergrieziena kā risks

Īpaši svarīgi būt piesardzīgai un aktīvi izsargāties no atkārtotas grūtniecības ir sievietei pēc nesen veikta ķeizargrieziena. Ir jāpaiet laikam līdz dzemdes rēta sadzīst un vari atkal droši plānot bērniņu. Agrīna grūtniecība pēc ķeizargieziena ir riskanta – var notikt augļa olas implantācija dzemdes rētā, nepareiza placentas attīstība ar tās ieaugšanu rētā u.c. komplikācijas. Pāragra grūtniecība pēc ķeizargrieziena var rezultēties ar nopietniem riskiem gaidāmajam bērnam un pašas sievietes veselībai, tāpēc laktācijas amenoreja šādos gadījumos nav piemērotākā metode, jo potenciāli pastāv pārāk augsta atkārtotas grūtniecības iespēja šajā rētas dzīšanas periodā.