Kopumā vēzi ir iespējams iedalīt piecās stadijās (no 0 līdz 4). Tās bieži apzīmē ar romiešu cipariem I, II, III vai IV. Jo lielāks ir cipars, jo nopietnāka ir slimības stadija. Krūts vēža stadiju ārsts novērtē pēc četriem pamatfaktoriem:
- Vai vēzis ir invazīvs vai neinvazīvs?
- Cik liels ir audzējs?
- Vai audzējs ir skāris limfmezglus?
- Vai vēzis ir skāris tuvumā esošus audus vai orgānus?
Atbildot uz šiem jautājumiem un novērtējot krūts vēža stadiju, Tavs ārsts varēs noteikt slimības iespējamo progresu un izlemt par labāko ārstēšanas metodi. Biežākās krūts vēža atklāšanas stadijas ir I un II stadija – 2017. gadā Latvijā attiecīgi 31% un 37% (3). Jo agresīvāks ir audzējs un jo straujāk tas skar veselos audus, jo grūtāk ir kontrolēt tā izplatīšanos un ierobežot vēža izraisītās veselības komplikācijas.
0 stadija
0 stadija apzīmē neinvazīvus krūts vēža veidus, piemēram, DCIS (daivu karcinoma in situ). Šajā visagrākajā stadijā DCIS atklātās vēža šūnas atrodas tikai tajā krūts daļā, kur sākotnēji tika konstatēts audzējs, un nav liecību, ka tās ir izplatījušās blakus esošajos veselajos audos. Atklāt vēzi šajā stadijā ir īpaši grūti, tomēr ar mamogrāfijas palīdzību bieži izdodas uzķert pat vismazākos sabiezējumus krūtīs. Gadījumos, kad pēc skrīninga rodas aizdomas par iespējamu DCIS, Tavs ārsts papildus var lemt par nepieciešamību veikt biopsiju vai ultrasonogrāfiju.
I stadija
I stadijā vēzis ir vēl joprojām agrīnas attīstības posmā, bet tomēr ir kļuvis invazīvs, kas nozīmē, ka vēža šūnas ir izplatījušās un skārušas tuvumā esošos veselos audus. Ja šajā stadijā tiek atklāts krūts vēzis, ir aptuveni 90% iespējamība uz pilnu atveseļošanos. I stadiju tālāk var iedalīt:
Stadija 1A: Primārais audzējs ir maza izmēra, līdz 2 centimetrus plats, un vēža šūnas nav skārušas limfmezglus.
Stadija 1B: Vēža šūnas ir izplatījušās uz tuvākajiem limfmezgliem, un vai nu nav audzēja krūtīs, vai arī audzējs ir mazāks par 2 cm.
II stadija
II stadijas krūts vēzis vēl joprojām ir uzskatāms par agrīnu stadiju. Lielākā daļa šajā stadijā diagnosticēto sieviešu, izpildot nepieciešamo ārstēšanas plānu, spēj pilnvērtīgi turpināt savu dzīvi. Arī krūts vēža II stadiju var iedalīt divās apakšgrupās:
Stadija 2A: Audzēja izmērs ir mazāks par 2 cm, un tas ir izplatījies uz 1-3 tuvākajiem limfmezgliem, vai arī tas ir no 2 līdz 5 cm plats un nav izplatījies nevienā limfmezglā.
Stadija 2B: Audzējs ir no 2 līdz 5 cm plats diametrā, un ir izplatījies uz 1-3 audzēja skartās puses paduses limfmezgliem, vai arī tas ir lielāks par 5 cm un nav izplatījies nevienā limfmezglā.
III stadija
III krūts vēža stadija ir advancēta slimības stadijas, kas norāda, ka vēzis ir izplatījies uz blakus esošajiem limfmezgliem. Šobrīd pastāv vairākas efektīvas ārstēšanas metodes kā, piemēram, ķīmijterapija un mērķterapija, kas palīdz cīnīties ar audzējiem šajā stadijā. Krūts vēža III stadija jau tiek iedalīta trīs grupās:
Stadija 3A:
- Vēzis ir izplatījies uz 4 –9 aksiāliem limfmezgliem vai ir palielinājis iekšējos krūts limfmezglus. Primārais audzējs var būt jebāda lieluma.
- Audzējs ir lielāks par 5 cm, un vēzis ir izplatījies uz 1–3 aksiāliem limfmezgliem vai jebkuriem krūšu kaula mezgliem.
Stadija 3B: Audzējs ir izplatījies uz krūškurvja sienu un krūts ādu vai skāris līdz pat 9 limfmezgliem.
Stadija 3C: Vēzis ir atrodams 10 vai vairāk paduses limfmezglos, kas atrodas netālu no atslēgas kaula, vai iekšējos piena dziedzeru limfmezglos.
IV stadija
IV stadijas krūts vēzi var raksturot kā metastātisku. Šāda novēlota diagnoze liecina, ka audzējs ir izplatījies uz citiem orgāniem, piemēram, uz kauliem, plaušām, smadzenēm, aknām, tāliem limfmezgliem vai krūšu kurvja sieniņām. Vēža diagnoze šajā stadijā ir diezgan reta, aptuveni 6% gadījumu (4).
Krūts vēža stadijas noteikšana ir ļoti svarīga slimības diagnostikas sastāvdaļa, jo tā ļauj novērtēt audzēja izmēru un izplatību ķermenī. Jaunākie dati liecina, ka 5 gadu dzīvildzes rādītāji 0 vai I stadijas krūts vēža diagnozei ir 91%, bet II stadijai 84%, kas sniedz cerīgas perspektīvas izārstēties (1). Vēlīnas stadijas diagnoze ir ļoti izaicinošs notikums, kurai jāietver izvērstu komunikāciju ar Tavu ārstu un tuviniekiem.
- Breast Cancer, Five-Year Relative Survival by Stage, Women (Aged 15-99 Years), Former Anglia Cancer Network
- WHO data and Statistics
- Ministru kabineta 2017. gada 31. maija rīkojums Nr. 269 "Par Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu 2017.–2020. gadam". https://likumi.lv/ta/id/291187
- Akram, Muhammad et al., 2017. Awareness and current knowledge of breast cancer. Biological research, 50(1), p.33.